Mount Holly Fish and Game Association

 

2015 ANNUAL MHFG CHILDRENS FISH DERBY

It's that grand old time of year again kids!  Time to spit shine those reels, check your tackle boxes and practice your casting and catching skills!!!

This years Derby will be held May 9th from 7am till noon and as always there will be food, games, prizes and a whole lot more!

Rules are the same this year, NO SPINNERS OR ARTIFICAL LURES.  Children are to cast, catch, and net their own fish, Mom & Dad can help only with casting and making sure the children don't go swimming while reeling in that BIG ONE!

Prizes will be awarded for 1st, 2nd, and 3rd largest fish by measurement in each age group.


******Anyone wishing to donate to the Derby either by volunteering your time or monetary donations towards the purchase of the LARGER fish or towards the prizes can submit checks made out to Mount Holly Fish & Game/Children's Fish Derby or Dickinson Township and mark envelopes ATTN: Children's Fish Derby and mail to Rob Robinson, 208 Mountain View Road, Mount Holly Springs, Pa. 17065


Just a reminder the Fish Derby is this Saturday 9 May 7am til noon.   We will be doing clean up and preparation for the Fishing Derby on 6/7 May  - 9am till around 2pm and Friday 9am til???.  We still need a couple volunteers to help with the Derby on Sat.  Email me or call Rob at 717-491-7366 if you can help.


The bridge to the pond has been rebuilt an is safe to use again.  Thank you Bob Shields and Miranda Anderson for helping rebuild  it. 





Pic#1 - Winner of the Block Shoot King of the Mountain - Frank Bullock
Pic#2 - Left to right Highest Score of the Year in Running Deer - Rick Campbell with a Score of 77.

              Most Improved Shooter - Joe Tocco Sr.
Pic#3 - Running Deer Expert Class - Left to right - Rick Campbell 3rd Place Running Deer, Joe Tocco Jr. 2nd Place Running Deer

              Vinnie Tocco 1st place Running Deer and 1st place 200 Yard, Shawn Sennett Sr. 2nd Place 200 Yard.

Pic#1- Running Deer 1st Class - Left to right - Dave Helstowski 3rd Place Running Deer, Robert Eberly 2nd Place

                             Running Deer, Shawn Sennett Jr. 1st Place Running Deer, Leland King 1st Place 200 Yard, Matt Martin 2nd

                             Place 200 yard.
Pic#2- Running Deer 3rd Class - Left to right - Dominick Reever 2nd Place 200 Yard, Everett Grove 2nd Place

                             Running Deer, Bill Shoenberger Jr. 1st Place Running Deer, Colin Kehr 3rd Place Running Deer.  

                             Not Pictured Bob Sedlak 1st Place 200 Yard.
Pic#3 - Running Deer 2nd Class - Left to right - Wayne Gibson 4th Place Running Deer, Jack Hawbacker 3rd Place

                             Running Deer & 2nd Place 200 yard, Joe Tocco Sr. 2nd Place Running Deer, Johnathan Trivetter 1st Place

                             Running Deer,

                             Not Pictured Andy Shughart 1st Place 200 yard.

Pic#1 - Running Deer Junior Class - Left to right - Logan Jaureseweski  1st Place Running Deer & 1st Place 200

                             yard, Ben Bretzman 2nd Place Running Deer.
Pic#2 - Running Deer Open Site Class - Left to right - Rich Starner 3rd Place Running Deer, Barry Rexroth 2nd

                             Place Running Deer, Lynn Rexroth 1st Place Running Deer & 1st Place 200 Yard, Buzz Frey 2nd Place 200

                             Yard.
Pic#3 - Running Deer Special Awards - Left to right - Dominick Reever  & Jared Keul..